Happyware BA-SXS25W-1FACV3-NT | Single Xeon WIO 1U Rack Server
long delivery time
Advantages:
- Virtualization
- Cloud Computing
- Enterprise Server
- Data Center Optimized
- Database Processing and Storage
Energy:
(TDP):
Thermal Dissipation:
(BTU):
- Manufacturer: Happyware
Order number:
BA-SXS25W-1FACV3-NT
Manufacturer SKU:
BA-SXS25W-1FACV3-NT
Configuration not found? Please use our server request form!
BA-SXS25W-1FACV3-NT Product Information
CPU:
Single Socket P+, 3rd Gen Intel Xeon Scalable Processors
270W TDP
RAM:
8x DIMM slots, up to 2TB RAM DDR4-3200MHz
supports Intel Optane Persistent Memory 200 Series
LAN:
2x 10GbE RJ45 LAN ports
Expansion Slots:
3x PCI-E Gen4 slots (2x FH, 1x LP) — riser card required
M.2:
1x M.2 slot, PCIe 3.0 x4/SATA, Form factor 2280/22110, M-Key
Storage:
8x 2.5" hot-swap drive bays (6x SAS/SATA & 2x SAS/SATA/NVMe Hybrid)
| SKU Overview | ||
|---|---|---|
| BA-SXS25W-1FACV3-NT | Single Intel Xeon Scalable 3rd Gen CPU, 8x 2.5" hot-swap drive bays, 3x PCIe (2x FHFL, 1x LP), 2x 10GbE LAN, 1x 600W Single PSU | |
| BA-SXS25W-1FACV3-NT-R | Single Intel Xeon Scalable 3rd Gen CPU, 8x 2.5" hot-swap drive bays, 3x PCIe (2x FHFL, 1x LP), 2x 10GbE LAN, 2x 750W Redundant PSUs | |
Datasheet for Happyware VivaRack BA-SXS25W-1FACV3-NT
| Processor | |
|---|---|
| CPU | Single Socket P+ (LGA-4189) 3rd Gen Intel® Xeon® Scalable processors 270W TDP |
| Cores | 40 cores |
| System Memory | |
|---|---|
| Memory Type | ECC, DDR4 LRDIMM (3DS), RDIMM (3DS) |
| Memory Voltage | 1.2V |
| Error Detection | Corrects single-bit errors |
| On-Board Devices | |
| Chipset | Intel® C621A |
| SATA | Intel® C621A controller for 10 SATA3 (6 Gbps) ports; RAID 0,1,5,10 |
| IPMI | ASPEED AST2600 BMC |
| Graphics | ASPEED AST2600 BMC |
| Network Controllers | Dual LAN with 10GBase-T with Intel® X550 |
| Input / Output | |
| SATA | 10 SATA3 (6Gbps) ports |
| LAN | 2 RJ45 10GBase-T ports |
| Video | 1 VGA port |
| Serial Port | 2 COM ports (1 header; 1 rear) |
| DOM | 2 SATA DOM (Disk on Module) power connector support |
| TPM | 1 TPM Header |
| System BIOS | |
| BIOS Type | AMI UEFI |
| BIOS Features | ACPI 6.0 RTC (Real Time Clock) Wakeup SMBIOS 3.0 or later |
| Management | |
| Power Configurations | Power-on mode for AC power recovery ACPI Power Management |
| PC Health Monitoring | |
| Voltage | VBAT, Supports system management utility, Monitors CPU voltages, HT, Chassis intrusion header, 3.3V standby, +5V standby, +5V, +3.3V, +12V, +1.8V, 7-fan status |
| LED | UID/Remote UID Suspend static indicator LED CPU / System Overheat LED |
| Temperature | CPU thermal trip support PECI |
| Chassis | |
| Form Factor | WIO — 1U Rackmount |
| Dimensions and Weight | |
| Height | 4.31 cm (43 mm) |
| Width | 43.68 cm (437 mm) |
| Depth | 59.69 cm (597 mm) |
| Gross Weight | 35 lbs (15.88 kg) |
| Packaging (W x H x L) | 59.69 cm (597 mm) x 21.59 cm (216 mm) x 85.59 cm (856 mm) |
| Available Color | Black |
| Front Panel | |
| Buttons | Power On/Off button System Reset button Unit Identification (UID) button |
| LEDs | Power status LED HDD activity LED 2 Network Activity LEDs Unit Identification (UID) LED |
| Expansion Slots | |
| PCI-Express | 3x PCI-E Gen4 slots (2x FH, 1x LP) — riser card required |
| Drive Bays / Storage | |
| Hot-swap | 8x 2.5" hot-swap drive bays (6x SAS/SATA & 2x SAS/SATA/NVMe Hybrid) |
| M.2 |
M.2 Interface: 1 PCI-E 3.0 x4/SATA |
| Peripheral Drives | |
| Optional 1x Slim DVD-ROM Drive 1x slim DVD-ROM drive bay |
| Backplane | |
| System Cooling | |
| Fans | 6x Fans (2x Fans for AOC cooling optional) |
| Power Supply | |
600W Platinum efficiency multiple output single power supply w/ PMBus 2x 750W Platinum efficiency multiple output redundant power supplies w/ PMBus |
| Total Output Power and Input | 600W with Input 100 - 240Vac |